Pielęgnacja cery tłustej & Zwalczanie zaskórników
Obecność zaskórników w miejscu ujścia mieszka włosowego jest charakterystyczną cechą cery tłustej.
Są dwa rodzaje zaskórników:
- Zamknięte - powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez nadmierne namnażanie się komórek warstwy rogowej naskórka i gromadzenia się sebum.
- Otwarte (wągry) - powstają w wyniku zastoju sebum i keratyny, która ciemnieje w wyniku utleniania.
Walcząc z zaskórnikami należy wprowadzić pielęgnację typową dla cery tłustej.
Na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniej pielęgnacji:
- działanie bakteriostatyczne,
- działanie sebostatyczne,
- hamowanie procesów utleniania lipidów,
- łagodzenie podrażnień,
- działanie keratolityczne,
- działanie matujące.
Zasady domowej pielęgnacji cery tłustej
- Oczyszczanie
Do oczyszczania najlepsze są lekkie żele o pH zbliżonym do pH skóry (lekko kwaśne). Do mycia można użyć miękkiej szczoteczki lub szmatki muślinowej.
- Tonizowanie
Używaj toników bezalkoholowych o działaniu matującym i bakteriobójczym. Zwróć uwagę na to, aby tonik miał lekko kwaśne pH.
- Złuszczanie
Przy pielęgnacji cery tłustej najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne i te zawierające polimery (np. granulki o gładkich kształtach).
Z zaskórnikami najlepiej radzą sobie kwasy. W aptekach możemy znaleźć preparaty z kwasami do domowego użytku. Działają delikatniej od tych, które oferowane są w gabinetach, ale są również skuteczne. Kosmetyków zawierających kwasy fotouczulające możemy używać w okresie niskiego nasłonecznienia (wczesna wiosna, późna jesień), ale i tak trzeba pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.
- Nawilżanie
Osoby z tłustą cerą często unikają kosmetyków nawilżających. Błąd. Nawilżanie a natłuszczanie to zupełnie co innego. Skóra tłusta potrzebuje nawilżenia. Wybieraj lekkie kremy i żele. Unikaj ciężkich i tłustych kremów.
Substancje wykorzystywane w pielęgnacji cery tłustej
- Działanie bakteriostatyczne: kwas azeleinowy, ekstrakt z kory wierzby białej, tymianek, rumianek, mącznica lekarska, nagietek, bluszcz, szałwia, melisa, rozmaryn, olejek pomarańczy, olejek z drzewa herbacianego, olejki z cynamonu, cedru, cytryny, mięty.
- Działanie sebostatyczne: związki cynku, witamina B6, ekstrakt z drożdży, kwas sebacynowy, kwas azeleinowy, ekstrakt z ziaren lnu, retinoidy.
- Działanie keratolityczne: kwas glikolowy, salicylowy, azeleinowy.
- Działanie łagodzące i przeciwzapalne: algi, zielona herbata, aloes, nagietek, kasztanowiec alantoina, pantenol, krwawnik, rumianek, wyciąg lukrecji, żeń-szeń.
Uwaga! Nie wyciskajcie samodzielnie zaskórników. Majstrowanie przy jakichkolwiek zmianach może prowadzić do nasilenia stanów zapalnych, uszkodzenia skóry i przebarwień.
Kosmetyki, które polecam:
U mnie trwa odwieczna walka z wągrami, nie mogę się ich pozbyć :/
OdpowiedzUsuńBARDZO CIEKAWY POST I PRZYDATNY
OdpowiedzUsuńOd zawsze miałam problem że swoją dość problematyczna cera mieszana, w kierunku lustej. Od kiedy przekonałam się, że taka cere Trzeba nawilzac problemy zniknęły. Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)
OdpowiedzUsuńKiedyś miałam sucha cerę, a obecnie mieszana, lubi błyszczeć w strefie T, zaskórniki czasem tez się zdarzają, rzadko na szczęście . Najbardziej pasuje mi Effaclar Duo. Niedawno kupiłam krem matujący Avene, zaczynam testy:) Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńMoja skóra, na szczęście, jest raczej odporna na zaskórniki :)
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie mam takich problemów ze skórą, raczej podatna jest na przesuszenie niż na zaskórniki.
OdpowiedzUsuńjestem posiadaczką cery mieszanej, stawiam na odpowiednie nawilżenie, odżywienie oraz oczyszczanie ;)
OdpowiedzUsuń